פורטל זכרון יעקב והסביבה  

צור קשר דף הבית אינדקס עסקים בלוגים מקצועיים כדאי לדעת ילדים ונוער אוכל וסטייל תרבות ואומנות גוף ונפש בילוי ותיירות  נדלן וסביבה

הרשמה לניוזלטר  |  הוספת עסק לאינדקס העסקים בחינם

נדלן וסביבה
10 הדיברות לבחירת אדריכל
מיכל אדם - 02/08/2011
מזל טוב. אתם עומדים להגשים חלום. לבנות או לשפץ את ביתכם.
ברור לכם שההחלטה הראשונה והכי הרת גורל בכל הפרוייקט שעומד לפניכם היא בחירת האדריכל.
 
אדריכל הוא חלק בלתי נפרד מתהליך בניית הבית ושיפוצו, החל משלב הרעיון ועד הנחת העציצים בכניסה.
הוא אמור לא רק לתכנן עבורכם את הבית, אלא גם לוודא בפועל, בשטח, כי הדברים מבוצעים כהלכה.
הוא מכיר את אנשי המקצוע, הוא זה שיודע מתי וכיצד יש לסנכרן בינהם. הוא מכיר את החומרים השונים ויודע איפה אפשר לחסוך ואיפה זול יצא בסופו של דבר יקר יותר.
האדריכל מגיע לשטח ולומד אותו לפני שהוא מתכנן את הבית. הוא יודע להפיק את המקסימום מתנאי השטח.
 ובסופו של תהליך האדריכל גם ילווה אתכם בעיצוב הפנים ובאדריכלות הפנים וידאג למראה הסופי של הבית.
לכן, אף איש מקצוע אחר לא ילווה אתכם כל כך הרבה זמן לאורך תהליך הבנייה. האדירכל יהיה שם מהרגע הראשון ועד שתפרקו את הארגזים.
ואם מישהו הולך להיות כל כך משמעותי אצלכם בבית, כדאי שתבדקו כמה דברים לפני שאתם מכניסים אותו פנימה אל תוך החלום הנבנה שלכם.
 
10 הדיברות לבחירת אדריכלצילומים: בתים בעיצוב ותכנון מיכל אדם ל"קירות מדברים" סטודיו לאדריכלות ועיצוב.

 

מה צריך לבדוק לפני שחותמים עם אדריכל? לפניכם עשרת הדיברות של "עשה" ו"אל תעשה" בבחירת אדריכל:
 
ניסיון
אל תתפתו למחירים נמוכים או להבטחות שווא. גם אם הוא סיים בהצטיינות יתרה את הפקולטה לאדריכלות אבל טרם בנה בעצמו בית. או גם אם הוא היה שכיר המון שנים ובנה בפועל המון דברים עד מבני ציבור ענקיים אבל מעולם לא ניהל מההתחלה עד הסוף פרוייקט לגמרי לבד בלי שהיה לו מי שהחזיק לו את היד.
אל תקחו!
אתם לא רוצים להמר על הבית שלכם כשפן הניסיונות. עם כל הכבוד לאקדמיה ולמידע העצום שהיא מספקת, אין כמו ניסיון. בפועל, בשטח קורים המון דברים לא צפויים, לא מתוכננים, שלצערי הרב לא לימדו אותם באוניברסיטה. חפשו אדריכל שכבר תיכנן והוציא לפועל מספיק בתים.
 
השכלה
זה שיש לו הרבה ניסיון זה אומנם מאוד חשוב, עדיין, אל תתפשרו, תבקשו לראות הסמכות ותעודות. תוודאו שהאדריכל שלכם מורשה. שהוא למד במוסד מוכר ומוערך. שהידע שלו מעוגן. אל תתפתו לכל מיני אנשים עם המון ניסיון מעשי כקבלנים וכו' שהלכו לאיזה קורס קצר יותר או פחות בעיצוב ואדריכלות פנים. מעצב ואדריכל פנים, קבלן עתיר ניסיון, מהנדס בניין שלמד עיצוב, כל אלה אינם תחליף לאדריכל שעמד בכל דרישות החוק והאקדמיה.
וודאו שהאדריכל שבחרתם רשום ומוסמך באיגוד האדריכלים והמהנדסים.
 
אין כמו מראה עיניים
בסופו של דבר, לכל אדריכל יש סגנון כזה או אחר. נכון, אדריכל טוב יכול לבנות בכל סגנון ועדיין ניכרת תמיד טביעת ידו. בכך אדריכל, כמו כל אומן, משמר בחומר משהו מהרוח שבו.
היכנסו לאתר של האדריכל התבוננו במגוון העבודות שלו. תראו שאתם מתחברים לעיצוב.
תסתכלו על הבתים ותבדקו האם יכולתם להרגיש "בבית" בבית שכזה. תבחנו את הוורסביליות שלו, את הגיוון בעבודות שלו. תראו שהאדריכל שבחרתם מסוגל ליצור דברים שונים, כך תדעו שהאדריכל משרת את בני הבית ולקוחותיו ומייצר עבורם את מה שמתאים להם ולא משחזר על שטאנץ אחד שהוא מכיר ומצליח לו.

דברו עם ממליצים
אל תסתפקו במראה עיניים. התרשמתם? אהבתם את הבתים שראיתם? יופי. הבנתם שהסגנון של האדריכל הזה מדבר אליכם. מצוין.
אבל אדריכל טוב הוא הרבה מעבר למתכנן הבית.
בקשו להיפגש ולדבר עם ממליצים. עמדו על כך שתוכלו לדבר לפחות עם שלושה ממליצים שאיתם עבד האדריכל לאחרונה.
בררו עם הממליצים עד כמה האדריכל עמד בזמנים, עד כמה עמד בהתחיבויות שלו כלפיהם. שאלו לגבי שיתוף הפעולה, האם היה זה אדריכל שהיה מאוהב ברעיונות שלו עצמו או שהיה קשוב באמת לצרכים של בני הבית?
תנסו לשמוע בין השורות עד כמה האדריכל היה קשוב והצליח לגשר בין הדרישות והשאיפות השונות של בני הבית. האם הצליח לאזן בין החלום למציאות התקציבית וידע לתרגם את השאיפות למשהו שיענה על הצרכים ולא יגרום לבעלי הבית לפשוט את הרגל.
בררו שהאדריכל שבחרתם יודע לעמוד במסגרת התקציב שנקבעה, שאכפת לו מהדיירים שיגורו בבית והוא לא בונה בית כדי שיצטלם למגזין אלא שיהיה נוח ומתאים לדייריו.
 
ספקים
בררו מי אנשי המקצוע שהוא מכיר. חפשו אדריכל שיכול להציע לכם מבחר הוגן של ספקים. חפשו אדריכל נטול אינטרסים אישיים: אחד שיחפש את הספקים ואת האביזרים שמתאימים לכם ולצרכים שלכם ולא כי הוא מרוויח מהספקים שלכם באופן כזה או אחר.
חפשו אדריכל שעבד כבר עם כמה וכמה אנשי מקצוע ויוכל לתת לכם משוב אמין על כמה ספקים מכל תחום.
חפשו אדריכל שמקפיד להתעדכן ומודע לכל החידושים בתחום, כזה שידע להציע לכם את כל מה שעשוי להתאים לסגנון שלכם, גם אם זה כרוך באי נוחות קלה ובנסיעות ולא ינסה לשכנע אתכם על מה שממילא נמצא אצלו ולידו.
בבחינת האדריכל תבדקו גם כיצד הוא מתפקד בעבודת צוות, האם הוא נח לבריות, האם הוא סבלן. אדריכל יהיר או כזה שלא מסתדר עם הפועלים והבנאים יכול לגרום יותר נזק מאשר תועלת. במקרים רבים האדריכל אמור לשמש גם כמגשר ומפשר בין הספקים. חשוב למצוא אדם שדמותו מקרינה שלווה והוא מהווה נוכחות מרגיעה לאנשי הצוות.
 
זמינות
כאמור, האדריכל ילווה אתכם לכל אורך התהליך כולו. הוא יהפוך לתקופת הבנייה לחלק מהמשפחה ומהבית. חשוב מאוד לוודא איתו זמינות. ברור שאתם לא מצפים להיות הפרוייקט היחיד שלו (נהפוך הוא, לא הייתם רוצים אדריכל שאף אחד אחר לא רוצה), אבל חשוב לתאם ציפיות כבר בהתחלה. להבהיר לו שאתם מצפים ממנו לזמינות, לוודא שהוא יבוא איתכם לקניות משמעותיות וגדולות ולא רק ישלח אתכם לבד. לוודא כל כמה זמן הוא יגיע לאתר, ומידי כמה זמן הוא יפגש אתכם.
 
פיקוח בשטח
אדריכל שלא יוצא מהמשרד הממוזג שלו הוא לא אדריכל טוב. בתים, עם כל הכבוד, נבנים בחוץ, בשטח, על האדמה לא על שולחן השרטט. אל תבחרו אדריכל שלא מספק לכם פיקוח עליון בשטח.
האדריכל חייב להיות בקשר עם הבנאים בפועל, להיות שם כדי לראות שהדברים מתקיימים כפי שהוא תיכנן ולהיות זמין במתן עצות ופתרונות בשטח. אדריכל שלא אוהב חול, אבק וטיח הוא אולי צייר מוכשר מאוד אבל לא אדריכל שבונה בתים אמיתיים. תוודאו שהאדריכל לומד את השטח עוד לפני תחילת השירטוטים והוא מכיר את המקום עליו יבנה הבית.
 
שירותי משרד
חפשו משרד אדריכלים שיכול להעניק לכם את כל שירותי המשרד הרלבנטים. כמובן אדירכל שבקיא ומכיר את הוועדות השונות. בעל הכרות מעמיקה עם חוקי התכנון והבנייה. חפשו אדריכל שיכול להציע לכם גם הדמיות ולא רק שירטוטים. אדירכל שיעשה עבורכם את כל העבודה של מאחורי הקלעים המתרחשת במשרד.
וודאו שאדריכל שבחרתם לא "זורק" דברים באוויר. שהצעת המחיר שלו מפורטת לשלבים ומגובה בעלויות יחסיות של כל שלב ושלב.

התמחויות
חפשו אדריכל שמתמחה בתחומים שחשובים לכם. אם אתם בונים בית למגורים חפשו אדריכל שזו ההתמחות שלו, אם חשוב לכם שילוב הבית בסביבה וניצול המשאבים הטבעיים כמו גם חסכון לאורך זמן חפשו אדריכל שמתמחה באדריכלות ירוקה, אם אתם רוצים לבנות באזור סלעי במיוחד וכו', חפשו אדריכל שמכיר את האופי של האזור בו אתם בונים.
 
תחושת בטן
הכי חשוב, וזה הדיבר האחרון אבל הוא מהווה תנאי הכרחי, לכו על האדריכל שאיתו הרגשתם הכי טוב. האדריכל הוא האבא והאמא של בפרוייקט שלכם. הוא האדם אליו תפנו בכל מצוקה, הוא זה שיהיה שם להרגיע את החיכוכים והמריבות שיצוצו, הוא זה שייעץ איפה לקצץ בתקציב. בחרו אדם ששני בני הזוג מרגישים בטוח במחיצתו. בחרו אדריכל שנראה לכם שיהיה לכם נעים לדבר איתו גם בשעה שתהיו מאוד לחוצים. בחרו אדריכל שמרגיש לכם נעים במשרד שלו.
חפשו אדריכל שבשלב ההכרות איתכם שואל יותר מאשר מספר על עצמו. אדריכל שמתעניין בכם ובצרכים שלכם יהיה קשוב גם אחר כך ויבנה עבורכם את הבית שמתאים לכם ולרצונות שלכם, אדריכל שעסוק בלהשמיע ו"למכור" את עצמו יעשה זאת גם אחר כך, וירגיש שהבית שהוא בונה הוא "שלו" ולא יראה את עצמו רק כמוציא לפועל של החלום שלכם.
לכו עם האינסטינקטים שלכם, יותר מאשר עם הצעת המחיר האטרקטיבית ביותר או עם הרזומה העשיר ביותר.
 
בסופו של דבר בניית בית היא חוויה ואם יש לצידכם את האדם הנכון שילווה אתכם בכל שלב אכן תבנו את מבצרכם ותגיעו אל היעד הנחשק בחיוך.
 
 

 
מיכל אדם - קירות מדברים
סטודיו לאדריכלות ועיצוב פנים
amichele@zahav.net.il
http://www.talking-walls.co.il

search