פורטל זכרון יעקב והסביבה  

צור קשר דף הבית אינדקס עסקים בלוגים מקצועיים כדאי לדעת ילדים ונוער אוכל וסטייל תרבות ואומנות גוף ונפש בילוי ותיירות  נדלן וסביבה

הרשמה לניוזלטר  |  הוספת עסק לאינדקס העסקים בחינם

גוף ונפש
בר ובת מצווה בהתאמה אישית
יח"צ - 30/01/2012
חגיגת הבר מצווה היא אירוע משמעותי במעבר מהילדות לבגרות. יש הרואים בבר המצווה נטל יותר מאשר חוויה ומתמקדים חודשים ארוכים בשינון מדויק של ההפטרה עם אינספור חששות מטעות שתבייש אותם ואת משפחתם מול האורחים. לעיתים הם נושמים לרווחה כשהטקס כבר מאחוריהם.
בר ובת מצווה בהתאמה אישית יח"צ

אחרים מוותרים לחלוטין על הבר מצווה או עורכים אירוע צנוע עם התפילות ההכרחיות כדי "לצאת ידי חובה" ורק על מנת שלא להתחרט בעתיד שדבר לא נעשה. אצל בנות המצווה המצב אינו טוב יותר והאירוע הופך לעיתים למסיבה נוצצת וראוותנית כשמרב תשומת הלב ניתנת לבגדים ולתכשיטים של הנערה החוגגת וחברותיה.


"בית תפילה ישראלי" עורך מסלול הכנה לבר מצווה ולבנות מצווה שמעניק תוכן עמוק לטקס. תוכנית ההכנה שמה את הדגש על התאמה אישית של תכני הטקס לרצונו ואופיו של הנער ועם מעורבות משפחתית בסימן "חנוך לנער על פי דרכו". ההכנה כוללת לעיתים הפקת סידור תפילה אישי ושירים וטקסטים שחשובים למשפחה ומשקפים את ערכיה.


תהליך ההכנה, שנפרס על פני מספר חודשים, כולל מפגשים קבוצתיים בימי שישי קבלת השבת של הקהילה - ונסובים סביב מושגים בסיסיים ביהדות כמו מצווה, תורה, שבת, תפילה, תיקון עולם, זהות ישראלית – יהודית, אחריות ומנהיגות ועוד. השיחה עוסקת במשמעות המושגים לילד חילוני ישראלי ונעשית בדרך המעוררת שיח אישי וקבוצתי.


החלק השני הוא אישי ובו נעשית הכנה לקריאה בתורה או ההפטרה, כתיבה אישית של חתן בר המצווה, הפניה להתנדבות לפרויקט חברתי, ועיצוב משותף של הטקס כולל הצגת "התורה המשפחתית": טקס ״מדור לדור״ הנערך לפני העלייה לתורה ובו המשפחה המורחבת מוזמנת להציג, מול ספר התורה, את התורה המשפחתית שעוברת במשפחות שלהם מדור לדור. מהם הערכים שעליהם הסבים והורים גדלו וניסו להעביר לילדיהם.


הכנת קטע הקריאה מספר התורה נעשית כחוויה מוזיקאלית, ראשונית ולעיתים חד פעמית עבור בני המצווה. המשתתפים בוחרים בין למידת טעמי המקרא אצל מורה פרטי או מסלול של למידה עצמאית באמצעות האזנה להקלטה המסופקת על ידי בית תפילה ישראלי.
הטקס עצמו, הנערך בתפילות שחרית או מנחה של שבת, לפי בחירת המשפחה, נעשה במסגרת קהילת בית תפילה ישראלי, החוגגת שבתות בחגים בתפילות מוזיקליות, ובשילוב דינאמי שבין ישן וחדש, ובין חומרים יהודיים מסורתיים וישראלים עכשוויים.

מידע על התוכנית ועל פעילויות בית תפילה ישראלי באתר:
www.btfila.org

search