פורטל זכרון יעקב והסביבה  

צור קשר דף הבית אינדקס עסקים בלוגים מקצועיים כדאי לדעת ילדים ונוער אוכל וסטייל תרבות ואומנות גוף ונפש בילוי ותיירות  נדלן וסביבה

הרשמה לניוזלטר  |  הוספת עסק לאינדקס העסקים בחינם

נדלן וסביבה
גינה פורחת גם בחורף
יח"צ - 12/12/2011

בתנאי החורף של טמפרטורות נמוכות, גשמים ורוחות קיימת פגיעה בצמחים הרגישים.

גינות הנמצאות במקומות נמוכים עלולות להפגע מהקרה. בלילות הטמפרטורה עשויה לרדת באופן משמעותי, ובמהלך החורף עשויות להתרחש סערות עזות. לכן, מומלץ לבעלי הגינות לנקוט במספר צעדים כדי לשמור על הגינה, להוסיף לה צבע ולשפר את איכות הקרקע:

גינה פורחת גם בחורףצילומים: ורד ברלל, ורדים מזן כלאי תה, פורחים בחורף בגינה הביתית

מדשאות:

הטמפרטורות הנמוכות פוגעות במדשאות רבות, בעיקר מהזנים אל- טורו ודרבן. עיקר הפגיעה מתרחשת באזורים נמוכים בהם מתרכזת הקרה למשך שעות. הפגיעה מתבטאת בהצהבת עלים, האדמת חלקי עלים שנהפכים למראה אפור השולט עד האביב. שיפור בצבע העלים ובמופע יתרחש עם שינוי האקלים בתחילת האביב עם התחממות האוויר והקרקע.

 

גיזום:

 רצוי לנצל את המזג האוויר החורפי לגיזום עצי פרי ונוי נשירים. חודשי ינואר – פברואר הינם המתאימים ביותר לפעולה זו לפני תחילת הפריחה. פעולת הגיזום המתבצעת בעצי פרי כגון גפן, תפוח, משמש, אגס, רימון, שזיפים, אפרסקים ואחרים משפרת את רמת התאורה בנוף העץ, מפחיתה את הצפיפות של ענפים ומעודדת יצירת פרחים ופירות. חשיבות רבה קיימת לגיזום צמחי נוי פורחים שונים כגון ורדים לעידוד יצירת פרחים לאורך הענפים החדשים לקראת האביב.

הדברת עשבים שוטים:

במהלך החורף אנו חווים מראות ירוקים בשטחי בור ובגינה במכוסים בעשביית חורף ענפה. נביטתם החלה עם תחילת הגשמים ותמשיך עם המשך הגשמים. מומלץ לשמור על שטחים נקיים בעזרת עבודה ידנית עם כלים שונים כגון מעדר או להשתמש בתכשירים מונעי הצצה כגון " רונסטאר".

 
קטיף:

עצי ההדר מלאים בפירות וזהו הזמן הנכון לקטוף זנים שונים כגון תפוזי שמוטי המוכרים, אשכוליות בצבעים שונים , תפוז ננסי (קומקוואט), לימונים ושאריות של פומלית ופומלו, שבעונה זו כבר מאוד מתוקים. באבוקדו נקטפים זנים שונים כגון פוארטה והאס (זן שחור), המתרככים לאחר כ10 ימים באופן טבעי באווירת הבית. לאלה המעוניינים לזרז את התהלך מומלץ לסגור בשקית ניילון עם חצי תפוח. לבעלי עצי פקאן מומלץ לאסוף את הפרי הנופל לפני פעילות של נקרים שונים.

 
גן ירק:

בעונת החורף יורד קצב ההתפתחות של צמחי ירק שונים. שתילות חדשות מומלצות במקומות גבוהים או בכלי גידול שונים בתוך מצעי גידול. הירקות המתאימות בעונה זו הינם חסה, כרוב, כרובית, סלרי, גזר, תפוח אדמה, קולרבי ואחרים. ניתן להגן על גידולי החורף על ידי כיסויים ביריעות ניילון שקופים ו/או הצבת כלי הגידול בסמוך לקיר המגן מפני רוחות.

מצבורי מים ושלוליות לאחר גשמים:

הצטברות מים על מדשאות לאחר ארועי גשם חזקים מצביעים על בעיות ניקוז שיכולים להזיק בעונת הקיץ. מומלץ לעודד את ניקוז המים על ידי חירור האזור המוצף בעזרת קלשון או על ידי הוספת חול.


צמחיית פנים:

צמחים אלה מושפעים מטמפרטורות נוחות בתוך חלל הבית, וממשיכים את גידולם ללא השפעת האקלים בחוץ. חשוב להקפיד על השקיה סדירה עד ליציאת מים דרך חורי הניקוז לשמירה על בריאות הצמח.


שתילת עצי פרי נשירים:
בעונה זו ניתן לשתול עצי נשירים הנמצאים בתרדמת החורף כגון תפוח, משמש, אגס, שזיף, דובדבן, אפרסק וכד'. חשוב לבחור שתילים ישרים וחזקים. בבחירת עצי פרי יש לוודא שהשתיל הינו " מורכב"- בעל שני חלקים- בסיס (" כנה") וחלק עליון ("רוכב"). פעולה זו חשובה לקבלת עץ בוגר המניב פירות ובאיכות טובה.

 

הוספת צבע לגינת החורף:
עונת החורף מתאפיינת בצבעים אפורים. ניתן לשפר את מופע הגינה ואת צבעה על ידי זריעת ושתילה של פרחים עונתיים שונים, שחלקם יכולים להתפתח בצורה טובה גם אל תוך האביב. צמחים אלה מותאמים לחשיפה לטמפרטורות נמוכות ולתנאי מזג האוויר.

 

זריעת פרחים:

קבוצה מיוחדת זו מיוחדת לעונת החורף, כשלרוב ניתן לקבל מופע של פריחה במשך החורף ועד לאמצע האביב: 
א. כובע נזיר- בעל פריחה בגוונים שונים- כתום, אדום וכתום. יכול לגדול בתנאים שונים- שמש מלאה או צל. זרעיו נובטים בתחילת החורף ללא צורך של זריעה חדשה.


ב. פרגים- בעלי פריחה מרהיבה בצבע אדום. מומלץ לזרוע באזורים בעלי שמש מלאה.


ג. טורמום- בעל זרע גדול, פורח בצבעים סגול ולבן. מומלץ לזרוע באזורים בעלי שמש מלאה בקבוצות.


ד. חוטמית- פרח הגדל על עמוד פריחה בגבהים של כמטר. מאוד נפוץ בשטחי הגינון החדשים של חוצה ישראל ושל כבישים החדשים. מומלץ לשתול בקבוצות לקבלת מופע של צבעים שונים- לבן, ורוד, אדום כד'. יכול לחיות במשך כל השנה , אומנם ללא פריחה רבה, במקומות מוצלים ומושקים.


ה. טופח ריחני (אפונה ריחנית) - צמח מטפס בעל פרחים בצבעים שונים. מותאם לשמש מלאה . בעל גידול נמרץ על גבי גדרות וקירות.

 

 

 האגרונום אהרון ברגר משמש מדריך במרכז ההדרכה חממית בבית יצחק לגינון וחקלאות ביתית. פרטים על המרכז בטלפון:  050-3009328  ובאתר

 

 

www.hamamit.co.il

search