פורטל זכרון יעקב והסביבה  

צור קשר דף הבית אינדקס עסקים בלוגים מקצועיים כדאי לדעת ילדים ונוער אוכל וסטייל תרבות ואומנות גוף ונפש בילוי ותיירות  נדלן וסביבה

הרשמה לניוזלטר  |  הוספת עסק לאינדקס העסקים בחינם

אומנות ותרבות
תרבות צריכה או צריחה?
אסתי רוז'נסקי - 28/12/2011

רגע לפני שחופשת החנוכה מסתיימת, אנחנו שואלים את עצמנו – האם עשינו נכון כשלקחנו את הילדים ליובל המבולבל ולפסטיגל במקום לחשוף אותם לשעת סיפור בבית ביאליק או לאופרה לילדים?
האם צרכנו תרבות בחופשה או רק צרחנו בהתלהבות כשראינו את יובל?
ומה צריך להיות המבחן שלנו לפני שאנחנו קונים כרטיסים? ההנאה? המחיר? ההנחה? התחינות של הילדים? ואולי האיכות? ומה זו איכות בכלל?

תרבות צריכה או צריחה?הצגה מרפרטואר ההצגות בגן שמואל

קחו למשל...

הרשו לי להמשיל את הדברים, בואו נדבר על אוכל.
מה צריך לתת לילדים לאכול? ממתקים והמבורגר? או קינואה ויוגורט עזים?
לדעתי, גם וגם. ניתן להם לטעון מגוון מאכלים, טופו ונקניקיות, שוקולד וסלט כרוב. האחריות שלנו כהורים תהיה על המינון ועל האיכות.
רוצים המבורגר? בבקשה. אבל תאכלו קציצה שהוכנה מבשר משובח, בתנאים תברואתיים מתאימים ובבקשה תוסיפו יקרות טריים למנה.
רוצים ממתקים? תאכלו במידה ובחרו ממתק משובח של יצרן מוכר שמשתמש בצבעי מאכל טבעיים.
אותה גישה, אני מציעה לנקוט גם לגבי צריכת תרבות. קחו אותם גם לתיאטרון, גם למופעי מוסיקה, גם לאופרה וגם לפסטיגל. האחריות שלכם תהיה לברור עבורם את המופע שהוא הכי טוב לסוגו, כזה שמכבד אותם כצופים.

 

פסטיבל - מצוין אם כי לא מספיק
את "תקופת הפסטיבלים" המשפחתית שלנו אני זוכרת בחדווה.

מדובר במופעי ענק, רוויי פירוטכניקה, צלילים ואורות. מופעים גדולים מהחיים. אז נכון שהתכנים לא ברמה אחידה, אריק איינשטיין לצד "תיק מבוטיק".

גם כישורי השירה של האמנים משתנים, כוכבים לרגע שרים לצידה של מירי מסיקה המחוננת. אבל התוצאה הסופית מרהיבה ואם נקבל אותה כפשוטה, כמופע קליל ומהנה לחופשה, נוכל ליהנות מאד.
תפקידנו ההורי מתמצה בזה שלא "ניקח" את הילדים רק לפסטיבלים למיניהם. אלא נלך איתם גם למופעים ולהצגות מסוגים אחרים.

נחשוף אותם למוסיקה קלאסית, נצפה יחד במחזות קלאסיים. נכיר להם את התרבות הישראלית והעולמית. נחפש הצגות שייהנו גם אותנו וממש נבלה יחד.

"זמן איכות"

וכשאנו כבר יוצאים לבילוי "איכותי", גם אז אנו לא צריכים לבטל את דעתנו ולכרוע ברך בפני כל הפקה שכזו. כי יש גם קונצרטים משעממים, ואופרות גרועות. צריכה מתמשכת של תרבות מסוגים שונים תפתח את טעמנו התרבותי האישי, ותלמד אותנו לדרוש את האיכות האמיתית המגיעה לנו כצופים.

 


 

אסתי רוז'נסקי – ברדז'יק
הכותבת אחראית על מנויי הצגות הילדים באולם גן שמואל

ללוח המופעים:search