פורטל זכרון יעקב והסביבה  

צור קשר דף הבית אינדקס עסקים בלוגים מקצועיים כדאי לדעת ילדים ונוער אוכל וסטייל תרבות ואומנות גוף ונפש בילוי ותיירות  נדלן וסביבה

הרשמה לניוזלטר  |  הוספת עסק לאינדקס העסקים בחינם

בילוי ותיירות
יוצרים טבע בוואדי
חדווה אריאלי - 14/03/2012
במהלך השנה, יצרו ועבדו תלמידי בתי הספ בישוב פרדס חנה - כרכור, תחת פרוייקט "טבע עירוני", שיא הפרוייקט היה העמדת תערוכה סביבתית שקיבצה את התוצרים ומוצגת, איך לא, במרכז המושבה בוואדי המהווה פנינת חמד של נוף עירוני. יוצרים טבע בוואדימתוך הפרוייקט "טבע עירוני" התערוכה המוצגת בוואדי פרדס חנה.

 לצידם של פרדסים שעדיין ממלאים את האוויר בריח הפריחה באביב , ולצד חורשות אלוני התבור שהיו כאן בעבר ונטועות בתוך הנוף גם היום , גדלים בתים וילדים . השילוב המיוחד הזה הזמין מיזם ישובי מיוחד שאותו רקמה מנהלת הקתדרה במתנ"ס המקומי הגב' יהודית אבני בשיתופעולה עם יו"ר וועדת איכות הסביבה במועצה הדר' נורית השמשוני במטרה להפנות תשומת לב התושבים לנוף הייחודי אשר מעניק את הצביון המיוחד ליישוב שלהם - פרדס חנה כרכור .

שם הפרויקט: טבע עירוני שיאו של הפרויקט כך הוחלט, יהיה בהקמת תערוכת חוצות בוואדי הקסום ותפנה את תשומת לב העוברים ושבים ל"טבע העירוני " שבו הם חיים ופועלים.

 

שיתופעולה במילה אחת
לצורך הגשמת הפרויקט חברו יהודית ונורית לגורמים נוספים במערכת החינוך המקומית ובתחילת שנת הלימודים קיבלו בתיה"ס ברחבי הישוב פרדס חנה כרכור הזמנה להצטרף אל המיזם היישובי – שעוסק ב"טבע עירוני ". חמישה בתי ספר החליטו להרים את הכפפה ולהשתתף בתוכנית תוך שיתופעולה עם הפרוייקטורית של המיזם – הגב' חדווה אריאל. שיתופעולה זה הוליך לחשיבה מאתגרת, המבררת: מהו הטבע הקרוב לביתם ולליבם של ילדי בית הספר ?

ביישוב כפרי כזה הגדל ומתפתח ליישוב עירוני, בתוך סביבה שהיתה חקלאית ברובה עד לא מכבר והיום מצמיחה גם רבי קומות ולא רק תפוזים וקלמנטינות, נותרו עדיין כתמי טבע רבים, חלקם ידועים לרבים וחלקם נסתרים מהעין. המיזם היישובי החדש איפשר לכל בית ספר לבחור לעצמו את כתם הטבע שלו, כל אחד על פי יכולתו, מאווייו ובעיקר אהבתו .
בתי הספר ברחבי היישוב החליטו לנצל את ההזדמנות ולהתחבר אל נושא "טבע עירוני" בדרך של למידה חווייתית רב תחומית במטרה: להעצים את למידת הנושא מחד ולנסות ולטפח בתלמידים המשתתפים בפרויקט גאווה מקומית מאידך .

 

ירוק מבצבץ
בשקט בשקט , ללא רעש וצלצולים נוצרו להן חמש תוכניות נפרדות, שונות אך משותפות. בעת הקמת התערוכה גילו בתי הספר שמכלול הנושאים שנבחרו על ידם משקף גישה הוליסטית מרחבית שההתבוננות והעשייה היצירתית והחוויתית חיברו אותם אל גישה חובקת כל אשר רואה את השלם דרך המרכיבים שלו ואת הפרטים השונים דרך השלמות המופלאה אותה הם יוצרים .
מאסאנובו פוקואוקה אמר ש :"אם תזרוק את הטבע מהדלת ,הוא יכנס אליך דרך החלון "  את זה אמרו לעצמם גם חמשת בתי הספר המשתתפים בפרויקט והצליחו לבטא את הנושא "טבע עירוני " לא רק בדרך אומנותית אלא גם בדרך החקר בכיתה ובשדה, ביציאה להתבוננות בנוף הסובב בכתיבה יוצרת וכול...

חנוך לנער על פי דרכו 
בבית הספר אלונים החליטו להנביט בלוטי אלונים מתוך כוונה לנסות להחזיר עטרה ליושנה ולהשיב את הנוף הטבעי שהיה כאן בטרם התורכים כרתו את האלונים לצורך הפעלת הרכבת .

בבית הספר ישורון גילו שפע של זיתים ברחבי הישוב והחליטו לתת לנושא מקום של כבוד במהלך כל שנת הלימודים תוך התנסות במסיק כבישה ואצירת שמן זית.

בבית הספר מרחבים יצאו למסע של דרך ארץ תוך שיתופעולה עם וותיקי הקהילה האתיופית בישוב ועם נוער המדצי"ם בישוב והם מקימים יחד גינה אקולוגית בחצר בית הספר

בבית הספר ע"ש יצחק רבין אשר נטוע בתוך שכונת פרחי הדר החליטו להביע משאלה ולהזכיר לפרנסי היישוב כי פעם היו כאן פרדסים ויש להחזיר נוף מקיים לסביבתו של בית הספר .

ובבית הספר מעיינות החליטו לעסוק בנושא המים . התלמידים ציירו וצילמו את מגדלי המים בישוב
ובשיתופעולה עם החברה להגנת הטבע הקימו מערכת לתכנון מים
בחצר בית הספר.  

 

"אומרים שיש עוד תקווה – קוראים לזה אהבה " ...
החיים המודרניים והקידמה גורמים לטבע להעלם לאט לאט מעינינו אך אל לנו לשכוח כי דווקא היופי הייחודי של הטבע הוא זה שנוגע בחדרי ליבנו .האהבה לטבע תופסת מקום נכבד בכל אחד מאיתנו והיא זו שמסוגלת לגשר ולחבר בין אנשים שונים בעלי דעות והשקפות שונות ובעיקר יכולה להמציא לכולנו מכנה משותף ואיכותי. ה"טבע העירוני" שעוטף אותנו מזמין אותנו ליזום פרויקטים ייחודיים היוצרים שיתופי פעולה נפלאים מיוחדים במינם המביאים לידי ביטוי את היופי הפנימי החבוי בכל אחד מאיתנו .search