פורטל זכרון יעקב והסביבה  

צור קשר דף הבית אינדקס עסקים בלוגים מקצועיים כדאי לדעת ילדים ונוער אוכל וסטייל תרבות ואומנות גוף ונפש בילוי ותיירות  נדלן וסביבה

הרשמה לניוזלטר  |  הוספת עסק לאינדקס העסקים בחינם

 
בלוגים מקצועיים
אייל קימל - עורך דין
זכויות עובדים בשכר – עובדים שעתיים ויומיים
10/06/2013

לא אחת אני נתקל בעובדים המועסקים על בסיס שעתי או יומי ; שומרים, מלצרים ומלצריות, מדריכי תיירים ואחרים – כלומר משכורתם משולמת על בסיס שעת עבודה בפועל או על בסיס ימי עבודה שעבדו בפועל. החוק מכנה עובדים מסוג זה "עובדים בשכר", בשונה מ"עובדים במשכורת" אשר שכרם משולם על בסיס חודשי קבוע. בעניין זה יש לציין כי גם עובדים במשכורת זכאים על פי חוק לתשלום עבור שעות נוספות ואילו כאן אני עוסק בעובדים שכל עבודתם משולמת לפי חישוב יומי או שעתי (ולא רק השעות הנוספות). זכויותיהם של עובדים שעתיים ויומיים מחושבות באופן שונה מזכויותיהם של עובדים במשכורת. במאמר זה מובאות מספר דוגמאות לכך.

 

חופשה שנתית וימי חג

חישוב ימי החופשה של עובדים שעתיים ויומיים מתבצע על פי הוותק שצברו וימי העבודה שעבדו בפועל.


ש לחשב את שכר העבודה היומי הממוצע שהשתכר העובד בשלושת החודשים הקודמים לחופשה (שכר שלושה חדשים אחרונים חלקי 90 יום), אולם אם ברבעון הקודם לחופשה עבד העובד באופן לא מלא או לא סדיר יש לחשב לפי הרבעון הסדיר או מלא ביותר ב- 12 החודשים האחרונים, בהם עבד באופן מקסימלי.

 

עובדים שעתיים ויומיים זכאים גם לתשלום עבור 9 ימי חג ובלבד שעבדו ביום שלפני החג וביום שלאחריו. מקובל לחשב יום חג לפי הממוצע השנתי ללא שעות נוספות ותוספות אחרות.

 

 

 Image courtesy of Jomphong at FreeDigitalPhotos.net

 

שעות נוספות

אף שעובדים שעתיים ויומיים עשויים לעבוד פחות מחודש מלא, עובדים שעתיים העובדים יותר מהמכסה היומית ועובדים יומיים העובדים יותר ממכסת השעות השבועית זכאים לתשלום עבור שעות נוספות.


לדוגמה, עובד יומי שעבד 48 שעות שבועיות זכאי ל 5 שעות נוספות (שבוע עבודה מלא הינו בן 43 שעות) אף אם באותו חודש עבד פחות ממשרה מלאה -  186 שעות. הגמול עבור שעות נוספות הינו כרגיל 125% עבור עבור השעתיים הנוספות הראשונות ביום עבודה; ו150% מהשעה השלישית ואילך ביום עבודה.
לא אחת מועסקים עובדים יומיים ושעתיים ביום המנוחה השבועי או בחגים. במקרה כזה הם זכאים ל150% שכר עבור כל העבודה באותו יום.

 

דמי הבראה

בדומה לעובדים במשכורת זכאים עובדים שעתיים ויומיים לימי הבראה לאחר השלמת לפחות שנת עבודה אחת ובהתאם לוותק. עובד שעתי/יומי זכאי לדמי הבראה בהתאם לוותק שצבר במקום עבודתו. הזכאות מתקיימת רק לאחר השלמת שנת עבודה ראשונה במקום העבודה.


את מספר ימי ההבראה המגיעים על פי הוותק יש לכפול במחיר יום הבראה כמתעדכן מעת לעת וכן לכפול במקדם של מספר שעות עבודה שבועיים חלקי 43 שעות שבועיות (המקדם לא יכול להיות גבוה מ- 1)הודעה מוקדמת לפיטורים או התפטרות ופיצויי פיטורין

כמו כל עובד או עובדת, גם עובדים שעתיים/יומיים זכאים להודעה מוקדמת לפיטורין לפי הוותק שצברו ומחוייבים לתת הודעה מוקדמת במקרה של התפטרות.

 

תקופת ההודעה המוקדמת לעובדים שעבדו פחות משנה הינה יום הודעה לכל חודש עבודה. בשנה השניה ל- 14 יום בתוספת יום עבור כל חודשיים עבודה, ובשנה השלישית ל- 21 ימים בתוספת יום עבור כל חודשיים עבודה. מעל 3 שנות וותק – חודש הודעה מוקדמת.

 

עובדים שעתיים או יומיים שעבדו מעל שנה במקום העבודה זכאים לפיצויי פיטורין על פי הוותק שצברו – שכר חודש לכל שנת עבודה אצל אותו מעביד או אותו מקום עבודה, לפי ממוצע 12 המשכורות האחרונות של העובד.

 

* האמור במאמר זה אינו חוות דעת משפטית. קוראים המעוניינים בחוות דעת משפטית בנושא המאמר מתבקשים לפנות אל הכותב

עורך דין - אייל קימל
eyal@ke-law.co.il
http://www.ke-law.co.il

search