פורטל זכרון יעקב והסביבה  

צור קשר דף הבית אינדקס עסקים בלוגים מקצועיים כדאי לדעת ילדים ונוער אוכל וסטייל תרבות ואומנות גוף ונפש בילוי ותיירות  נדלן וסביבה

הרשמה לניוזלטר  |  הוספת עסק לאינדקס העסקים בחינם

בלוגים מקצועיים
קירות מדברים – מיכל אדם אדריכלית ומעצבת פנים
לבנות לבד ולהגשים חלום
16/07/2013

 "קח לך אשה ובנה לה בית..." שר אריק איינשטיין בשירו, שורה שמייצגת חלום של רבים. לקחת את בן או בת הזוג ולבנות את בית החלומות ממש במו ידיהם, או לפחות תחת ניהולם ולפי החלום הפרטי שלהם.


למרות כל הפרוייקטים שצצים מידי יום, עדיין רבים בוחרים לקנות שטח אדמה ולבנות בכוחות עצמם את ביתם מן היסוד.

 

מה זה אומר לבנות עצמאית?


למרות הרומנטיקה שבשיר, לבנות בית לבד, אין הכוונה שאתם במו ידיכם תבנו את בית החלומות שלכם. אלא שאחרי רכישת קרקע, קבלת האישורים המתאימים וכו', בעלי השטח שבעתיד יהיו לבעלי הבית, הינם היוזמים של תהליך הבנייה ומעורבים בשלבים השונים, מי יותר ומי פחות על פי רמת המעורבות בה אתם מעוניינים, הזמן הפנוי העומד לרשותכם לצורך המשימה (הלא פשוטה ולא קצרה הזו), הידע והניסיון שצברתם.

 

צילום: אלון לויטה


שלב התכנון


אחרי שלב קניית השטח ולפני שאר הדברים, יש לפנות לאדריכל, למהנדס, לשמאי ומודד. התהליך מתחיל במודד ורק אחר כך יכול האדריכל לעבוד ולתרגם את החלום שלכם לסקיצה.


שהאדריכל מגיע לסיום שלב הסקיצה לקראת הגשה הוא מערב את יועץ הקונסטורקציה ואת יועץ האינסטלציה. שנכנסים לפרוייקט בשלב ההגשה. אם מעורב המינהל יש לעיתים צורך לערב שמאי.


זהו שלב התכנון ועליו להיות מותאם לתנאי השטח, לאישורים המותאמים ולחוק וכמובן לרצונות ולצרכים של בני הבית.


הגשה לוועדה


האדריכל פונה בשלב הזה לוועדה לקבלת ההיתר, ההתדיינות בוועדות לוקחת זמן. יש להיות מוכנים לכך מראש, לכן כהאדריכל מנצל את הזמן הזה להכנת תוכנית עבודה וכתב כמויות כדי לצאת למכרז בקרב קבלני הביצוע. השאיפה היא, שכשיש התר ביד, מיד אפשר להתחיל, כי כבר בחרנו וסגרנו עם הקבלן המתאים ואפשר ישר לצאת לדרך.

 

צילום: אלון לויטה


לפני שיוצאים לשטח


אחרי קבלת כל האישורים, והגשת התוכניות מגיע שלב הביצוע, לשם כך יש להכין תוכניות לביצוע.


 אך למי שבונה בכוחות עצמו חשוב להבהיר מי אחראי על כל שלב והתיזמון בין הגורמים השונים, שעלול להיות קריטי.


כשמישהו חסר ניסיון בבניה מבקש להוביל פרוייקט בכוחות עצמו, יש דברים שעלולים "ליפול" בין הכסאות, כיוון שלא ברור מי אחראי עליהם. הגדרת הסמכויות והאחריות קריטיים להצלחת הבנייה. וחשוב לוודא שהאדריכל מלווה ושותף לכל אורך הדרך, בעצם רק הוא היה איתכם מההתחלה, משלב החלום ותרגומו לכדי תוכנית מעשית. ועד בית ממש

 

אנשי הביצוע


עכשיו מצטרפים קבלני העבודה, קבלן עבודות העפר, קבלן השלד, חשמלאי, אינסטלטור ועוד.הסנכרון בינהם הוא מהותי וחשוב שכולם יעבדו בכפוף לגורם מרכז אחד (מפקח בנייה, קבלן ראשי ובליווי האדריכל). כדי שכולם ידברו "אותה שפה".


חשוב גם לשמור על יחסי אנוש טובים ולזכור כי בניית בית אורכת זמן ויתכנו בדרך מחלוקות רבות, כמו תמיד בעבודת צוות. לכן חשוב שמי שמרכז את הפרוייקט מטעמכם יהיה בעל ניסיון, רגוע וסבלן כדי שהתהליך עצמו יהיה נעים ונטול מהמורות מיותרות.


שלב הביצוע הוא שלב שבו חשוב במיוחד להקפיד על הפרטים הקטנים, הדיוק והיסודיות בפרטים הם שיכתיבו את רמת הגימור בסופו של דבר.

 

 צילום: אלון לויטה

 

זה הבית שלכם


אבל אתם לא בונים אותו לבד! גורמים רבים מעורבים וחשוב להסתדר עם כולם ולהבין את הצרכים והאילוצים של כל בעלי המלאכה.


בניית בית היא פרוייקט בו כל דבר נבנה על הנידבך שקדם לו ולא ניתן לקצר הליכים או לזרז עניינים. לפעמים לא ניתן להמשיך עד שלא מסיימים עניין מסויים.


לכן חשוב לזכור שככל שרמת המעורבות שלכם בבנייה גדולה יותר, ואתם באמת רוצים לנהל באופן עצמאי את הליך הבנייה, יש להתארגן מראש הן מבחינת הזמן שהפרוייקט גוזל מכם (בניית בית פרטי, על כל שלבים נמשכת בממוצע קרוב לשנה) והן מבחינת הסבלנות, יחסי האנוש ובעיקר צבירת המידע והבנת התפקידים השונים של בעלי המלאכה שיבנו איתכם את בית חלומתכם.


ומילה לסיום, אומנם אתם עומדים לבנות בית לבד אך בשום מקרה אין זה אומר שעליכם להיות בודדים במערכה.


אנשי מקצוע טובים ובעיקר אדריכל ומפקח בניה וקבלן טובים אמורים להיות יד ימינכם לכל אורך הדרך, הם שם עבורכם ובשבילכם, הם בעלי הניסיון ושווה להקשיב לעצות שלהם, לא כל מה שנראה טוב ברעיון שלכם או בפנטזיה יהיה פרקטי הלכה למעשה, בחרתם את אנשי המקצוע הטובים ביותר, הקשיבו להם והעזרו בניסיון הרב שצברו.

 

 

מיכל אדם, סטודיו "קירות מדברים" אדריכלות ועיצוב פנים, בנייה ירוקה.
amichele@zahav.net.il
http://www.talking-walls.co.il/

search