פורטל זכרון יעקב והסביבה  

צור קשר דף הבית אינדקס עסקים בלוגים מקצועיים כדאי לדעת ילדים ונוער אוכל וסטייל תרבות ואומנות גוף ונפש בילוי ותיירות  נדלן וסביבה

הרשמה לניוזלטר  |  הוספת עסק לאינדקס העסקים בחינם

בלוגים מקצועיים
קירות מדברים – מיכל אדם אדריכלית ומעצבת פנים
אדריכלות כדיאלוג בין פנים לחוץ
10/02/2013

כששואלים אותי מה הדבר שהכי מייצג אדריכלות ירוקה, אני טוענת שהרבה לפני ה"תו הירוק" או הידידותיות לסביבה, אדריכלות ירוקה ואדריכלות בכלל, חייבת לזכור שהמבנה לא מוצב בוואקום או בחלל ריק,  לכן על כל מבנה "להתכתב" ולהתייחס לסביבה בה הוא נמצא.

 

"ארכיטקטורה היא שיחה, בין המבנה לאנשים שבו ולנוף בו הוא מוצב"

 

יש תאוריות וסגנונות רבים ושונים בארכיטקטורה, כמו לרבים אחרים, גם לי, מיכל אדם, מ"סטודיו קירות מדברים" יש את ה"אני מאמין" שלי, כאדריכלית ירוקה ומוסמכת מעל שני עשורים אני מאמינה גדולה בבניה ירוקה. ובכל זאת  כשבחרתי בשם לסטודיו שלי, בחרתי ב"קירות מדברים" ולא במשהו אחר, כיוון שהעיקרון הבסיסי והמנחה בכל התפיסה האדריכלית שלי הינה דיאלוג.

דיאלוג בין המבנה לאנשים שהופכים אותו לביתם, ובין המבנה לסביבתו.

 

אדריכלות ירוקה

הבחירה שלי ללמוד ולעסוק בבניה ירוקה בעולם ובארץ, נקבעה כבר לפני שנים רבות בלימודי התואר השני שלי לארכיטקטורה באוניברסיטת שפילד באנגליה, כשבחרתי להתמחות  בבניה ירוקה, הרבה לפני שזה היתה "טרנד" אופנתי. לא נבעה מתוך שאיפה תמהונית "לחבק עצים" אלא מתוך אמונה אמיתית והכרה, שמבנה שבנוי מתוך התיחסות לסביבה בה הוא נמצא, בהתאמה אליו ותוך ניצול חכם של תנאי השטח והאמצעים המקומיים יהפך לבית איכותי יותר, נכון וטוב יותר לדייריו לאורך זמן.


 

מבנה שלא מעוצב כגחמה אופנתית חולפת של מעצב, או מתוך יהירות גרידא אלא מתחשב בפני הקרקע, בסביבה, במזג האוויר ומנהל דיאלוג עם הנוף שסביבו, יזכה בתמורה לכך שהנוף "יכנס" הביתה.

 

הבתים המעוצבים בסטודיו "קירות מדברים", מביאים בחשבון לא רק את פנים הבית אלא גם את הנוף הנשקף מהחלון, את שעות וכמות האור וכיווני האוויר, התוכנית האדריכלית מנצלת את אלה עד תום כדי לבנות מבנה חסכוני לאורך זמן, שאינו זקוק לאמצעי מיזוג או הסקה חיצונים, חסכוני בחשמל ובמים ומאפשר בניה בסטנדרט גבוה ואיכותי מבלי להתפשר על גימור.

  

 

ידידותי לסביבה הוא ידידותי לאנשים

טעות לחשוב שבניה ירוקה באה על חשבון הסטייל והעיצוב.

 

כמעט כל סגנון יכול להיות ידידותי לסביבה ואף יותר מכך ידידותי לדיירים המתגוררים בו ולחשבון הבנק שלהם לאורך זמן.

 

כי בנייה ידידותית לסביבה היא גם בנייה חסכונית וחכמה.

 

המודעות הסביבתית היא לא טרנד שיחלוף כמו עוד שיגעון אופנתי חולף, משקיעים ויזמים רבים מבינים כבר את הפוטנציאל החסכוני לאורך זמן הגלום בבניה שכזו ולכן גם בארץ נקבע תו התקן המבורך "תו ירוק" לבתים הבנויים באופן ידודותי לסביבה.


 

 

 

מה המשמעות של זה בשורה התחתונה? פשוט, בית שנבנה באופן ידידותי לסביבה וזכה בתו תקן ירוק, שווה יותר בעת מימוש הנכס במכירה. לא כי במקרה הוא "מצא" קונה שהוא פעיל ראדיקלי לטובת איכות הסביבה, אלא פשוט באופן אובייקטיבי כחלק מהשווי הנדל"ני של הנכס.

 

בית הוא אומנם מקום שגרים בו, אבל גם הסביבה היא חלק מה"בית" שלנו.

 


 

 

קירות מדברים – מיכל אדם אדריכלית ומעצבת פנים
amichele@zahav.net.il
http://www.talking-walls..co.il

search